Autismus

Autismus

To, že střevo a mozek se vzájemně ovlivňují, se ví již dlouho.
Oboustranná komunikace mozek, střevo a mikrobiom, probíhá několika cestami – neurální, imunilogické a hormonální.
 
Proběhlo již několik studii, které prokazují velmi rozdílné složení mikrobioty u lidí s poruchami autistického spektra nebo např. depresivními poruchami. Většinou se jedná o stav dysbiozy (jednak snížená diverzita bakterii, snížený počet prospěšných bakterii, zvýšený počet patogenních bakterii)
 
Autismus je vývojová porucha nervového systému a dochází k ní v brzkém období života. Proto je i výzkum zaměřen na faktory, které mohou plod ovlivnit raném vývoji, myšleno těsně před a po porodu. Ukazuje se, že složení střevního mikrobiomu v raném období, má velký vliv na vývoj metabolismu, imunity ale i vývoje nervového systému.
Složení mikrobiomu je ovlivněné částečně genetikou, ale větší roli zde hrají vnější faktory, především strava. U miminek, to může ovlivnit i strava matky v těhotenství, kojení či umělé mléko…
 
Proto bohatá a pestrá strava ženy v těhotentsví, i po porodu je více než vhodná. Zařadit fermentované výrobky, ať už kefíry, jogurty, kvašené zelí. Přidat dostatek vlákniny a omezit cukry ( i když to v těhotenství hodně svádí k hřešení sladkým 🙂 ) Lze samozřejmě zařadit i doplňky stravy s probiotiky, to vždy doporučuji především s antibiotickou léčbou.
 
Co se týče doporučení probiotické podpory sirupy Harmonelo Probio. Vím, že jsou recenze maminek, které si jednak chválí lepší vyprazdňovaní u dětí a jednak zlepšení duševních projevů. Velmi vhodný je Harmonelo CBD, díky Omega3 MK a vitamínu B6 
Vhodná by byla i probiotika na míru, která přímo podpoří chybějící kmeny bakterií.
Ale je to na osobní konzultaci. 
 
autor článku : MVDr. Alena Vávrová

Tags:

error: Obsah je chráněn!!