Covid-19

Covid-19

Dnes článek na písmenko C a asi nelze opomenout virové onemocnění, které se nějakým způsobem dotklo více či méně každého z nás.
Nebudu tady psát o příznacích, myslím, že to máme všichni nastudované až až. Ani o očkování. Zastávám názor – každý dle své intuice. Ať už jste nebo nejste očkovaní, ať už zvažujete, že se necháte očkovat nebo u Vás absolutně v žádném případě, vše je v pořádku.
 
Protože jsme ve skupině mikrobiom, tak bych tu ráda zmínila, jaký vliv má stav naší mikrobioty na průběh onemocnění, rekonvalescenci ale i především prevenci.
 
Vzhledem k tomu, že covid je onemocnění virové, tak to s léky není úplně jednoduché. Je to tedy hlavně o naší imunitě a schopnosti těla se bránit virové náloži.
 
To, že imunita, sídlí ze 70-80% ve střevech víme a proto je logické, že stav mikrobiomu a covidu bude velice úzký.
 
Již na začátku pandemie, se u části pacientů, kteří měli respirační příznaky, objevovali i příznaky postižení GIT (gastrointestinálního traktu) jako průjem nebo zvracení.
Zjistilo se, že i ve střevech máme podobné buňky jako v plicích, které jsou schopny na sebe virus navázat, navíc byli SARS-CoV-2 objeven ve stolici pacienta. Imunitní reakce probíhá tedy nejen na sliznicích v dýchacích cestách, tak i na sliznici střevní.
 
Tak jako existuje osa střevo – mozek, tak i osa střevo – plíce.
Díky působení některých bakteriálních enzymů ve střevě, vznikají mastné kyseliny s krátkým řetězcem a ty jsou následně krví, transportovány nejen do plic a tam působí protizánětlivě.
 
Dysbioza (stav narušení střevního mikrobiomu) je velice častý u covid pacientů, navíc je tam přímá korelace mezi nárůstem patologických bakterii a závažností onemocnění.
 
Dr. Ryšávka provedl studii ve fakultní nemocnici v Bohunicích. Kdy 50 pacientům, z těžkým průběhem covidu, podávali probiotickou podpůrnou terapii a dalším 50 jen placebo. Ukázalo se, že u té skupiny, která užívala probiotickou terapii, se zkrátila doba hospitalizace až o 5 dní. Byli to především pacienti, bez dalších komorbidit (jako cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol apod.)
 
Z toho jasně vyplívá, že pokud máme zdravý střevní mikrobiom, může nám pomoci s bojem i prevencí covidu a dalších respiračních onemocněních. A i celková podpora naší imunity, tu hraje nezastupitelnou roli.
 
A jak tedy podpořit naší imunitu a střevní mikrobiom – no už se budu opakovat.
  • zdravý životní styl – jíst základní potraviny a z nich si připravovat naše jídlo, nestresovat se, odpočívat a třeba se i otužovat
  • zařadit do stravy vitaminy (antioxidanty) – především C, D a K2
  • minerály – zinek a selen
  • betaglukany – obsažené v medicinálních houbách (hlíva ústřičná, nebo např. Coriolusza)
 
 
 
Ať už se očkujete, nebo ne, imunitu podporujte i tak. I očkování je pro tělo zátěž a lépe si s očkovací látkou poradí.

Tags:

error: Obsah je chráněn!!