Duben – měsíc jater

Duben – měsíc jater

Orgánem měsíce dubna jsou játra. Zbavte je všech toxinů včetně hněvu

Duben, krásný jarní měsíc, kdy venku vše pučí a příroda zcela ožívá. Stejně tak na toto roční období reagujeme i my lidé. Je to pro nás měsíc velké očisty, probuzení a nových začátků. A tak v tomto měsíci dubna je naším smyslem ulevit játrům, které si zaslouží naši pozornost. V březnu jsme poskytli velkou péči žlučníku, který souvisí s játry a to velmi silně. Jde o to, že zanesená játra plná toxinů mohou zapříčinit mnoho problémů a silně ovlivňují činnost žlučníku. A tak si tedy vysvětlíme, proč je v dubnu nutné věnovat péči játrům. Jaká strava jim v tomto měsíci uleví a co nám potíže s játry z psychosomatického hlediska naznačují.

Kde se játra nachází a jaká je jejich funkce?

 

Játra jsou klínovitý orgán a nacházejí se pod pravou plící, jsou chráněna žebry. Váží v průměru 1,5 kg. Játra se skládají z pravého a levého laloku, jsou měkká, avšak křehká. Mají červenohnědou barvu. Jsou největším a zároveň nejzatěžovanějším orgánem v těle.

Játra vykonávají v těle funkce související s krví, energií a tělesnými tekutinami. Uschovávají krev, řídí vnitřní propustnost organismu a pohyb energie v něm. Plní přes 500 různých funkcí a dokonce jsou schopná svou vlastní tkáň regenerovat. Játra absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy, které se pak v těle přemění v energii, nebo jsou ukládány jako tuková tkáň. Játra rovněž vyrábějí žluč, která se shromažďuje v žlučníku a podporuje trávení tuků. Díky zde probíhajícímu intenzivnímu metabolismu jsou játra nejteplejším orgánem v těle. 

Z nejdůležitějších funkcí jater je odstraňování toxických látek z těla. Odbourávají se zde všechny cizorodé látky, které do organismu jsou vpraveny jakýmkoli způsobem, například léky, alkoholem, drogami, jedy, ale i látky vytvořené v organismu. Odbourávají se zde rozpadlé červené krvinky, cholesterol, likviduje se tu čpavek a odbourávají hormony. Jedině jaterní buňky mají tu schopnost z celého těla odbourávat a přeměňovat cizorodé sloučeniny. Jedna z mnoha výjimečných vlastností jater je, že plnohodnotně fungují i s pouhou pětinou své velikosti a mají schopnost po částečném odstranění znovu dorůst do své původní velikosti. 

Co játra oslabuje?

Nejvíce trpí na oslabení jater alkoholici. Ale také lidé, kteří prodělali například mononukleózu, nebo ženy užívající hormonální antikoncepci. Rizikových skupin by se našlo nespočet. Co je ale hlavním spouštěčem pro oslabená játra? Jde zejména o lidi, kteří v sobě často dusí hněv. A lidé, kteří zažívají existenční strach. Proč právě strach a hněv, a jaké jsou projevy toxické zátěže jater? 

Každá emoce, kterou nezpracujeme a nevyjádříme, dává naši energii do nerovnováhy. Podle TČM játrům nejvíce škodí potlačování emocí – deprese, frustrace, zlost, podrážděnost, negativní myšlení nebo agresivní jednání. Tyto emoce vyčerpávají zásobu naší energie a mohou vést k dlouhodobým zdravotním problémům. Pokud se ale jedná o krátké výbuchy zlosti, je to vesměs zdravé, protože tak energii nehromadíme, ale dáváme jí průchod a tím se energeticky pročistíme.

Jaké jsou příznaky oslabených jater?

Vysoké toxické zatížení může vést k fyzickým příznakům a obtížím. Kondice jater se projevuje na nehtech, pokud jsou játra oslabená, nehty mohou změnit barvu do žluta, třepí se, jsou lámavé a křehké až vysušené. Také dochází ke gynekologickým obtížím, kdy dochází k premenstruačnímu syndromu, bolestivé a nepravidelné menstruaci nebo zvýšená citlivost prsou ale také penisu.

 •  

Dalšími příznaky mohou být:

 • Alergické reakce
 • Snadný vznik modřin
 • Dna
 • Bolesti hlavy 
 • Nadýmání, zácpa
 • Strnulost ramen a šíje
 • Městnání žluči

Pokud jsou játra oteklá a zvětšená, mohou tlačit na svaly a páteř a zkřivit ji tak. Mohou tak být způsobeny i silné bolesti obzvláště ve střední části zad. Stav jater se také odráží na kvalitě našich očí. Nedostatek jaterní energie způsobuje různé oční potíže – rozmazané vidění, šeroslepost, pocit suchých očí a oslabeného zraku, bolestivé otoky rohovky, závratě až mžitky před očima, žloutnutí očí.

Poslední fází příznaku oslabených jater se stává “selhání jater”. Je to jakési vyvrcholení a nejtěžší stupeň jaterní nedostatečnosti, kdy jsou v různé míře porušeny jednotlivé jaterní funkce. Takové selhání se dělí na akutní a chronické.

 

Akutní selhání:

 • probíhající zánět jater
 • hepatitida (žloutenka)
 • závažné poruchy krevního oběhu (srdeční selhání)
 • rozsáhlé nádorové poškození
 • steatáza (ztukovatění jater)
 • cukrovka

Chronické selhání:

 • cirhóza (tvrdnutí jater)
 • vysoký krevní tlak
 • krvácení a tvorba vředů
 • migréna
 • únava
 • nevolnost
 • ascites (přítomnost tekutiny v dutině břišní)
 • snížené prokrvení ledvin
 • chudokrevnost

Které produkty Harmonela doporučit?

Doporučujeme užívání Harmonelo Probio, Harmonelo CBD a Harmonelo Life (glukany vážou toxické látky). Na pročištění je vhodné Harmonelo Vitality. Na snížení cholesterolu (spojeno s funkcí jater) je obzvláště vhodné CBD.

Jak funkci jater posílit?

Naše zdraví neovlivňuje pouze zdravá strava nebo pohyb. Důležité je mít na paměti, že náš zdravotní stav ovlivňují také naše psychika a práce s ní. Důležité je emoce a děj v nás samotných si uvědomit, prožít si je a nechat je zase odejít. Není to však jednoduché, často se stává, že emoce v sobě dusíme a hromadíme. Tím se zbytečně uvádíme do stresu. Těchto emocí se můžeme zbavit i bezpečným způsobem, místo abychom se jimi trápili. Skvělým pomocníkem v tomto řešení se nabízí – tlučení do vzduchu, tlučení do polštáře a nebo bubnu. Výborná je také metoda tancování a třesení. To pomáhá zbavit se napětí a stresu. 

Na řadu přichází i tělesná cvičení, která pomáhají uvolnit jaterní energii správným způsobem. Můžeme ji podpořit jógou, aerobikovým a protahovacím cvičením a nebo Tchai-Ťi. Předejdeme tak napětí a zatuhnutí, vypustíme ven veškerou frustraci. 

 

Pro očistu jater je velmi vhodné každé ráno, alespoň po dobu 14 dnů, vypít sklenici čerstvé mrkvové šťávy. Stejně tak má blahodárný vliv šťáva ze směsi řepy, mrkve, citronů a jablek. Ke šťávě přidejte lžičku olivového oleje. S očistou není vhodné spěchat, chce to trpělivost a vytrvat.

Tags: , , ,

error: Obsah je chráněn!!