Probiotika a Prebiotika – jak se v nich vyznat?

Probiotika, prebiotika – co to je a jak se v nich vyznat

Víte, jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky? A které z nich jsou pro organismus důležité a proč? Přestože všechny tyto kultury jsou pro člověka velmi přínosné, avšak pojmy jako probiotika a prebiotika se lidem stále pletou. Připravili jsme pro vás přehled o probioticích a s nimi souvisejících pojmech.

Probiotika a Prebiotika

Probiotika

Probiotika jsou přátelské kultury živých mikroorganismů, které jsou velmi prospěšné pro lidský organismus. Pomáhají při trávení potravy, podporují imunitu a figurují i při srážení krve, protože produkují vitamín K. Mají pozitivní účinek na střevní mikroflóru. Najdeme je například v jogurtu, kefíru nebo kvašeném zelí.

Prebiotika

Prebiotika slouží jako výživa pro probiotika a zároveň vytváří vhodné podmínky pro jejich růst. Jedná se o typ rozpustné vlákniny, kterou naše tělo nedokáže strávit. Zdroji prebiotik jsou tyto potraviny: oves, ječmen nebo jogurt.

Synbiotika

Synbiotika jsou kombinací probiotik a prebiotik. Tyto dvě složky mezi sebou spolupracují. Například jogurt obsahuje obě tyto složky, je tedy synbiotickou potravinou.

Postbiotika

Postbiotika jsou výsledkem práce bakterií během metabolického procesu a zbylé části buněk prospěšných bakterií. Mohou oslabit nepřátelské bakterie a tím pomoci v prevenci infekcí a nemocí.

Eubiotika

Eubiotika jsou látky upravující složení bakteriální střevní flóry. Jsou doplňkem při léčbě některých trávicích obtíží. Patří sem i všechny výše uvedené skupiny.

Jak probiotika ve střevě fungují

Probiotika jsou předmětem mnoha výzkumů a stále většího počtu studií, které prokázaly, že jsou značně přínosná, pokud jde o trvaní průjmu a četnost stolice.Probiotika jsou předmětem mnoha výzkumů a stále většího počtu studií, které prokázaly, že jsou značně přínosná, pokud jde o trvání průjmu a četnost stolice.

 

Mezi hlavní mechanismy působení probiotik patří:

  • obnovení povrchu střevní sliznice, tzv. epiteliální bariéry,
  • přilnutí ke střevní sliznici,
  • vyloučení nepřátelských mikroorganismů,
  • tvorba antimikrobiálních látek,
  • posílení obranného systému střeva.

Pokud vás tento článek zaujal a rádi byste zkusili kvalitní probiotika i prebiotika, tak nás kontaktujte.

Obraťte se na nás, rádi vám s výběrem vhodným probiotik a prebiotik pomůžeme na základě přesně vašich potřeb.

Kontaktujte nás na čísle +420 773 504 507 případně email : info@drozenrajner.cz

error: Obsah je chráněn!!