Jste šťastní? Pokud ne, můžete mít v nerovnováze střevní mikrobiom.

Jste šťastní? Pokud ne, můžete mít v nerovnováze střevní mikrobiom.

Osa střevo – mozek

Mozek, žaludek a zdravá střeva mají na sebe přímý účinek. Když máme pocit hladu, mozek vyšle přes nervovou soustavu signál do žaludku, kde se začnou tvořit žaludeční šťávy pro trávení ještě předtím, než tam doputuje jídlo. Když má střevo nebo žaludek problém, vyšle signál do mozku. Proto můžou být žaludeční a střevní problémy příčinou našeho smutku, úzkosti či dokonce deprese. Mnoho lidí s gastrointestinálními problémy vnímá bolest víc intenzivně než ostatní, protože jejich mozek citlivěji odpovídá na signály bolesti z trávícího traktu. 

Stále více odborníků se shoduje, že jednou z příčin varovných signálů mezi mozkem a střevem, může být narušení rovnováhy mikrofauny v našem střevě.

Za slovem štěstí se skrývá mnoho významů, situací a různých životních stavů a nálad. Pokud se však podíváme na slovo „štěstí“ z pohledu lidské chemie objevíme látku zvanou serotonin.

Serotonin působí jako neurotransmiter, tedy přenašeč vzruchů v nervové tkáni. To ale není jeho jediná funkce. Serotonin ovlivňuje celou řadu orgánů v našem těle, a to od krevního řečiště přes trávicí trakt, svalový tonus až po emocionální stavy.

Serotonin je produkován v našem mozku, ale jen v malém množství. V daleko větším množství pak ve střevech. Serotonin potřebuje pro své účinkování v těle pomocné látky, tzv. prekurzory. Jedním z nich je aminokyselina zvanáL-Tryptofan, kterou můžeme snadno získávat ze stravy.

Shrneme-li jeho působení na lidský organizmus, tak serotonin ovlivňuje lidské emoce a náladu, paměť, spánek, bolesti hlavy ale i bolest obecně. Jeho působení se odráží i v žilním systému, gastrointestinálním traktu, svalovém systému, sexuální aktivitě, chuti k jídlu, přirozené imunitě a v mnoha dalších částech těla.

Jak podpořit serotonin v našem těle?

Spánek

Spánek poskytuje tělu příležitost k regeneraci a k přípravě na následující den. Nedostatek spánku naopak narušuje produkci hormonů a může být příčinou snížení množství serotoninu. Většina lidí potřebuje nejméně 7 hodin kvalitního spánku, aby se mohli cítit co nejlépe.

Vytvářejte si podmínky pro dobrý noční odpočinek tím, že před spaním omezíte svou aktivitu a hodinu před usnutím ztlumíte světla. Před spaním nesledujte televizi či nečtěte knihu, které ve vás vyvolají emocionální stav, který vám bude bránit usnout a mít klidnou noc. Můžete použít řízenou meditaci či aromaterapii k podpoře příjemného usnutí a spánku. Významně pomáhají i byliny jako je Kozlík lékařský, Chmel otáčivý nebo Meduňka lékařská.

Pohyb

Pravidelné cvičení je jedním z nejsnadnějších způsobů, jak přirozeně podpořit tvorbu neurotransmiterů. Dokonce i lehké cvičení v podobě jógy nebo každodenní procházky bývá velmi účinné.

Mnozí by se měli ujistit, že to s cvičením nepřehání, aby tak zabránili vyčerpávání složek, které provází naše dobré pocity. Vaším cílem by mělo být kolem 30–60 minut střední tělesné aktivity v průměru 3 – 5x týdně, ve kterých jsou vyváženě zastoupeny techniky stimulující srdce a zvyšující odolnost. Nejpřirozenější způsob pohybu je chůze, v tomto případě rychlá chůze, nebo pomalý běh.

Strava

Produkce neurotransmiterů, jako je serotonin, je závislá na stálém příjmu kvalitní výživy. Pravidelná, vyvážená jídla a svačiny poskytují vašemu mozku to, co potřebuje k dobrým pocitům. Dopřávejte svému tělu různorodá čerstvá, kvalitní jídla.

Vykliďte ze svého domu co nejvíce průmyslově zpracovaných a rafinovaných potravin. Pokuste se do každého jídla začlenit proteiny a tuky, abyste utlumili výkyvy hladin cukru v krvi, což napomáhá i k vyvážené produkci hormonů.

Nezapomínejte na zdravé tuky. Bez adekvátního příjmu tuků je pro tělo nemožné vyprodukovat dostatek serotoninu. Nepodléhejte proto dietám, které se úplně vyhýbají tukům. Místo toho naopak vyhledávejte zdravé tuky, které vám budou přinášet dobré pocity.

Mezi zdravé tuky patří zejména Omega 3 mastné kyseliny, oleje z oliv a lněného semene. Dávejte přednost organickým olejům v neprůsvitných nádobách, které jsou označované jako „nerafinované“ nebo „lisované za studena“, protože ty bývají nejkvalitnější.

Zdravé tuky v potravinách:

  • Avokádo 
  • Máslo a Ghee
  • Kokosový olej
  • Extra panenský olivový olej 
  • Omega-3 z ryb.
  • Ořechy a semena
  • Plnotučné mléčné výrobky

Vitamíny B na podporu tvorby serotoninu

Všechny vitamíny řady B spolu působí synergicky a jsou důležité pro získání energie k produkci serotoninu. Vitamíny řady B z našeho těla velmi rychle mizí při vyšším stresu, fyzické zátěži, při konzumaci rafinovaného cukru a alkoholu a také vlivem kouření. V těchto případech je nutné vitamíny řady B do organismu dodávat nejenom stravou, ale i kvalitními potravinovými doplňky. Zejména vitamín B6 podporuje tvorbu serotoninu.

Nezapomínejme na hořčík

Hořčík je minerál, který naše tělo potřebuje ke stavbě kostí, zubů, cév k práci svalů, ale také k produkci serotoninu. Hořčík můžeme získávat ze stravy, ale většina lidí jej potřebuje zároveň suplementovat, tedy dodávat ve formě kvalitních potravinových doplňků.

Vyhřívejme se na sluníčku, podporuje dobrou náladu

Sluneční světlo přirozeným způsobem stimuluje produkci serotoninu a dává tělu signál k zastavení produkce melatoninu, který si tělo tvořilo v noci. Tím, že si dopřejete dostatek přirozeného světla, podpoříte svou dobrou náladu a tvorbu životní energie.

Tak nezapomínejme dbát na dobrou kvalitu serotoninu a radujme se ze života!

Tags: , ,

error: Obsah je chráněn!!