Větrejte! Ne, zavřete. Vyhláška pro děti ve třídách kompletně otočila
- od Drozen & Rajner
- v Informace
- v 12 října, 2022

Ministerstvo zdravotnictví chce vyjma teploty omezit také větrání ve školách. A to rovnou o třetinu. Podle kritiků to ale povede jen k vyšší nemocnosti bez větší energetické úspory. Limity navíc školy zpravidla nedokáží měřit.
Co nejvíce větrejte. Doporučení, které školám poslední dva roky neustále opakovalo Ministerstvo zdravotnictví. Především kvůli tomu, aby se bránilo šíření covidu-19, ale i dalších respiračních nemocí, které se na podzim a v zimě nejvíce objevují.
Úřad ale nyní otočil a naopak chce, aby školy snížily větrání o třetinu. Podle navrhované vyhlášky má stačit každému dítěti 20 metrů krychlových čerstvého vzduchu za hodinu, místo dosud platných 30 kubíků. Stejných 20 metrů krychlových má stačit i v tělocvičnách, kde se dosud počítalo s 4,5násobkem, tedy 90 kubíky.
„Navrhované snížení hodnot na 20 m³/h na dítě je zhruba o čtvrtinu nižší, než doporučují mnohé zahraniční normy pro tento účel. Existuje řada studií, které jasně ukazují, že nedostatečné větrání, popřípadě zvýšená úroveň koncentrace oxidu uhličitého, způsobuje nejen horší soustředěnost a výkonnost žáků i učitelů, ale i větší nemocnost,“ říká výkonná ředitelka CZGBC Simona Kalvoda.
„Obávám se, aby nařízení o nižších teplotách ve třídách nevedlo k tomu, že školy budou topit méně, ale už nevyvětrají vůbec,“ uvedla pro Seznam Zprávy hygienička Marie Nosková. K tomuto kroku ale de facto nyní povede vyhláška Ministerstva zdravotnictví. Ta navíc rovněž mírně snižuje minimální teploty na chodbách nebo tělocvičnách.
Vše to povede k nárůstu nemocnosti. Rodiče s dětmi budou doma a vzniknou další škody. Nemocné učitele nebude mít kdo nahradit, a tak se bude zvyšovat výukový deficit předchozích ‚covidových‘ let, díky špatnému větrání se budou tvořit plísně a dýchat spóry plísní zase bude mít vliv na zdraví. Samozřejmě pokud děti přinesou nemoc domu, bude to mít za následek vyšší nemocnost i rodičů a taková finanční absence se opravdu nemusí finančně dnes vyplatit.
Apelujme na zdravý selský rozum, větrejme. Páni učitelé a ředitelé škol, prosím používejte zdravý selský rozum.

Chyby při větrání. Děláte je taky?
Máte pocit, že na větrání se nedá nic zkazit? Bohužel, opak je pravdou, a tak většina českých domácností stále větrá pomocí ventilačky. Jak a proč tedy správně větrat?
Přitom správné větrání je tak snadné. Stačí každý den 3–4× na několik minut úplně otevřít okna v místnosti a nechat čerstvý vzduchy, aby nahradil ten vydýchaný. K výměně vzduchu stačí v chladnějších měsících 5 až 10 minut. V parném létě 25 až 30 minut. Na větrání se ale často zapomíná, nebo se provádí nedostatečně a poté se v domě drží nepříjemná vlhkost. Ta má však následky nejen na majetek, ale především na zdraví.
Zdravotní následky vlhkého vzduchu
Vlhký vzduch v prostředí, ve kterém trávíte velkou část dne, se dříve či později projeví na vašem zdravotním stavu. V nevětraném prostoru se špatně soustředí i ostřílenému jogínovi. Dalšími dopady dlouhodobě špatného vzduchu mohou být problémy se spánkem a pocit celkové malátnosti. V místnosti s příliš vysokou vlhkostí vzduchu se daří plísním, které způsobují nebo zhoršují alergie a astma. Domov by měl být místem bezpečí a pohody. A někdy stačí pouze častěji větrat.
Vlhký vzduch vás připraví i o peníze
Pokud v jednotlivých místnostech vašeho bytu či domu bude dlouhodobě držet vlhkost, brzy se tento stav odrazí i na stavu vašeho majetku. Plíseň zničí nejen čerstvou výmalbu v pokoji. Podlehne jí i nábytek, koberce, oblečení ve skříních nebo obrazy. Vlhkost postupně ničí stavební materiál, a tak logicky klesá i celková hodnota nemovitosti.
3 největší chyby při větrání
1. Máte po celý den otevřenou ventilačku
Při takovém větrání vám především v zimních měsících jen utíká drahocenné teplo. Čerstvý vzduch se ale do místnosti ani nedostane. V zimních měsících oceníte také řízené větrání a tzv. rekuperaci vzduchu.
2. Větráte stejně i s novými plastovými okny
Mezi hlavní výhody plastových oken patří vysoká izolace. Proto pokud jste byli zvyklí větrat třikrát denně, po výměně oken dávejte pozor, aby se ta nová nerosila, a větrání nepodceňujte.
3. Větráte bez ohledu na počasí
Zvuk deště sice vyvolává klidnou a příjemnou atmosféru, ale otevřené okno ve vlhké místnosti tím pádem získá pár dalších procent vlhka ve vzduchu navíc. Aktuální stav v místnosti vám prozradí vlhkoměr.
A jaké je tedy doporučení?
- Zabezpečte přísun čerstvého vzduchu (Důležité pro soustředění, pozitivní vliv na vyšší výkon)
- Větrejte krátce nejlépe pomocí průvanu
- Hlídejte si, aby se u oken netvořily plísně, okna se zevnitř nerosila, důkaz nadměrné vlhkosti
- Posilujte imunitní systém
- Nezapomínejte na kvalitní doplňky stravy
- Více času je třeba trávit na čerstvém vzduchu
- Dostatek spánku k regeneraci
- Vypněte televizi. Ochráníte své zdraví. Chraňte se před negativními informacemi.
- Zavolejte mi na číslo +420 773504507 nebo mi napište na mesenger . Doporučím Vám vhodné doplňky stravy přímo pro vás. Cenově dostupné pro každého. Třeba jen 25 Kč denně.
- https://www.facebook.com/wellness.easyjob